A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ DÖNEM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER

Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

29.01.2020
Değerli üyemiz,
                     

                       Bilindiği üzere; Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi 01.01.2020 tarihinde (Ocak/2020 dönemine ait olup, 26 Şubat 2020 tarihine kadar yapılacak beyanlar ile) Türkiye genelinde
uygulamaya geçmiştir. Yeni sisteme göre ücretli olarak 1 kişide çalıştırılsa da Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi AYLIK olarak verilmesi gerekir.

Çalışanı olmayan mükellefler eskiden olduğu gibi Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerini ÜÇ AYLIK olarak vermeye devam edeceklerdir.

Ekim-Aralık/2019 vergilendirme dönemi itibariyle verilen beyannamelerde en az bir işçi çalıştırdığı sistem tarafından tespit edilebilen mükelleflerin; mükellefiyetleri VERGİ DAİRESİ sistemi tarafından aylığa dönüştürülecektir.

                       Mükellefler beyannamenin verileceği ay içerisinde mükellefiyetlerini kontrol ederek, dönüştürülme yapılmamışsa vergi dairesine bizzat başvurarak veya ivd.gib.gov.tr adresinden dilekçe vermek suretiyle dönem tipini “aylık” olarak değiştirebilirler. ÜÇ aylık beyanname veren mükellefler Aylık mükellefiyete dönmek için bağlı oldukları vergi dairesine bizzat başvurabilecekleri gibi, İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla da bu taleplerini vergi dairelerine iletebilirler. İnteraktif Vergi Dairesine (ivd.gib.gov.tr) kullanıcı kodu/vergi kimlik no/T.C. kimlik no ve şifre bilgileri ile giriş yapılır. Şifresi olmayanlar “Kayıt Ol” adımı ile şifre edinebilirler.
Değişiklik işlemi için Son günlerde Vergi dairesinde yoğunluk yaşanmaktadır. Dönem Değişikliği MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ Verilmeden önceki güne kadar yapılabilir.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

İlgili haberler

İŞVERENLERİN SGK’YA OLAN PRİM VE İDARİ PARA CEZALARI BORÇLARININ 7326 SAYILI KANUN’A GÖRE YENİDEN YAPILANDIRMA REHBERİ

Want create site? With Free visual composer you can do it easy...İŞVERENLERİN SGK’YA OLAN PRİM …

X